Нестероїдні протизапальні препарати при больовому синдромі в стоматологічній практиці — оптимальний вибір патогенетичної терапії
DOI:
https://doi.org/10.22141/ogh.1.1.2020.214844Ключові слова:
біль, стоматологічна практика, нестероїдні протизапальні препаратиАнотація
У статті розглянуто одну з найбільш актуальних проблем не лише в стоматології, а й в медицині в цілому — проблему болю. Детально описано класифікацію больових синдромів у стоматологічній практиці, розглянуто причини та патогенетичні аспекти больового синдрому, а також проаналізовано переваги та недоліки вибору нестероїдних протизапальних препаратів при лікуванні соматогенних больових синдромів.Посилання
Иванов В.С. Заболевания пародонта. М.: Медицинское информационное агентство, 2001.
Местное обезболивание в стоматологии: учебное пособие для студентов, обучающихся по специальности «Стоматология». Под ред. Э.А. Базикяна. М.: ГЭОТАР-Медиа, 2012.
Зорян Е.В., Рабинович С.А. Основные направления профилактики и устранения боли в амбулаторной стоматологии. Рос. стоматол. 2008. № 1 (1). С. 22-28.
Мазур І. П. Біль у стоматологічній практиці. Здоров’я України. 2018. № 5 (426).
Орехова Л.Ю., Шайда Л.П., Бодякина Э.А., Пушкарев О.А. Выбор метода обезболивания у пациентов с воспалением пульпы зуба. Эндодонтия Тоdаy. 2008. № 1. С. 70-77.
Curtis J. et al. The incidence and severity of complications and pain following periodontal surgery. J. Periodontol. 1985. № 10 (56). Р. 567-601.
Адо А.А. Патологическая физиология. М.: Медицина, 2000. 607 с.
Мазур И.П., Ставская Д.М. Применение нестероидных противовоспалительных препаратов в пародонтологии. Современная стоматология. 2015. № 3.
Мазур И.П. Біль та запальні процеси в стоматології: вибір оптимального лікарського засобу. Здоров’я України. 2018. № 6 (427).
Кукушкин М.Л. Нейрофизиология боли и обезболивание. https://cyberleninka.ru/article/n/neyrofiziologiya-boli-i-obezbolivaniya.
Classification of chronic pain: descriptions of chronic pain syndromes and definitions of pain terms prepared by International Association for the Study of Pain, Task Force on Taxonomy. Ed. by H. Merskey, N. Bogduk. 2nd ed. Seattle: IASP Press, 1994. 222 р.
Назаров И.П. Патофизиология болевых синдромов, принципы лечения. https://cyberleninka.ru/article/n/patofiziologiya-bolevyh-sindromov-printsipy-lecheniya-soobschenie1.
Патофизиология боли. Боль в ротовой полости. http://patholog.ru/patofiziologiya/stomatologam-i-ne-tolko/bol-v-oblasti-golovy-i-shei/
Костина И.Н. Симптоматическая терапия болевых синдромов в стоматологии. https://cyberleninka.ru/article/n/simptomaticheskaya-terapiya-bolevyh-sindromov-v-stomatologii.
Моканов К. Специфические и неспецифические воспалительные заболевания лица, полости рта и челюстей. https://medbe.ru/materials/lekarstva-v-stomatologii/spetsificheskie-i-nespetsificheskie-vospalitelnye-zabolevaniya-litsa-polosti-rta-i-chelyustey/.
Кариес зубов. Клинические рекомендации. https://medi.ru/klinicheskie-rekomendatsii/karies-zubov_14006/.
Терехова Т.Н., Кармалькова Е.А., Кушнер А.Н. Характер боли в стоматологии. Стоматологический журнал.
№ 3.
Костина И.Н. Терапия послеоперационной боли в амбулаторной практике стоматолога. Проблемы стоматологии. 2011. № 2.
Кукушкин М.Л., Табеева Г.Р., Подчафурова Е.В. Болевой синдром: патогенез, клиника, лечение. М.: ИМА ПРЕСС, 2011.
Дамулин И.В., Струценко А.А. Боль: патогенетические, клинические и терапевтические аспекты. Трудный пациент. 2018. Т. 16. № 11.
Шварц Г.Я. Современные нестероидные противовоспалительные препараты. М.: Реафарм, 2004. 95 с.
Carr D.B., Goudas L.C. Acute pain. Lancet. 1999. Vol. 353. P. 2051-2058.
Астахова А.В. Нестероидные противовоспалительные средства (НПВС): спектр побочных реакций. Безопасность лекарств. 2000. Бюллетень № 1. С. 26-30.
Насонов Е.Л. Нестероидные противовоспалительные препараты: проблемы безопасности лечения. Consilium medicum. 1999. Т. 1. № 5. С. 207-211.
Котова О.В. НПВП: в поисках золотой середины, соотношение «безопасность/эффективность». Справочник поликлинического врача. 2013. № 1.
Мазур І.П., Хайтович М.В., Голопихо Л.І. Клінічна фармакологія та фармакотерапія в стоматології: Навч. посіб. для мед. ун-тів, інст., акад. К., 2018. 376 с.
Каратеев А.Е., Насонова В.А. Развитие и рецидивирование язв желудка и двенадцатиперстной кишки у больных, принимающих нестероидные противовоспалительные препараты: влияние стандартных факторов риска. Тер. арх. 2008. № 5.
С. 62-66.
Насонов Е.Л., Лазебник Л.Б., Беленков Ю.Н. и др. Применение нестероидных противовоспалительных препаратов: Клинические рекомендации. М.: Алмаз, 2006.
Johnson A., Nguyen T., Day R. Do nonsteroidal anti-inflammatory drugs affect blood pressure? A meta-analysis. Ann. Intern. Med. 1994. Vol. 121. P. 289-300.
Насонов Е.Л., Каратеев А.Е. Применение нестероидных противовоспалительных препаратов: Клинические рекомендации. Русский медицинский журнал. 2007. Т. 14. № 25.
С. 3-11.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2020 Oral and General Health

Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Наше видання використовує положення про авторські права CreativeCommons для журналів відкритого доступу.
Автори, які публікуються в цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори зберігають за собою права на авторство своєї роботи і надають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution 4.0 International License, яка дозволяє іншим особам вільно поширювати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та оригінальну публікацію в цьому журналі.
- Автори, направляючи до редакції (видавця) матеріал для публікації, погоджуються з тим, що редакції (видавцю) передаються права на захист та використання даного матеріалу, в тому числі такі охоронювані об'єкти авторського права, як фотографії автора, малюнки, схеми, таблиці тощо, у тому числі на відтворення в пресі та в мережі Інтернет; на поширення; на переклад рукопису на будь-які мови; експорт та імпорт примірників видання зі статтею авторів з метою поширення, доведення до загального відома.
- Зазначені вище права автори передають редакції (видавцю) без обмеження терміну їх дії та на території всіх країн світу.
- Автори гарантують наявність у них виключних прав на використання переданої редакції (видавцю) матеріалу. Редакція (видавець) не несе відповідальності перед третіми особами за порушення даних авторами гарантій.
- Автори зберігають право укладати окремі угоди на неексклюзивне поширення роботи в тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному архіві установи або публікувати в складі монографії), з умовою збереження посилання на оригінальну публікацію в цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад в інститутському сховищі або на персональному сайті) рукописи опублікованої роботи, так як це сприяє продуктивної наукової дискусії і позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування статті.
- Права на статтю вважаються переданими авторами редакції (видавцю) з моменту публікації матеріалу друкованої або електронної версії видання. Перепублікація матеріалу, опублікованого у виданні, іншими фізичними та юридичними особами можливе лише з дозволу редакції (видавця), з обов'язковим зазначенням повного бібліографічного посилання.